May Bank Holiday Training

Comment

May Bank Holiday Training

MAY BANK HOLIDAY TRAINING

Please be aware that there will be no classes on Bank Holiday Mondays 7th & 28th May.


Students are welcome to make up for any missed classes by training at a different club in the week. Please click HERE to see all class locations and details.

Or you can view our class timetable by clicking on the TIMETABLE tab at the top of the screen.

Comment

NEW BTKD Tournament Date: Sunday 29 April

Comment

NEW BTKD Tournament Date: Sunday 29 April

The new date for our previously postponed BTKD Tournament is

Sunday 29 April at a NEW Venue: Wycombe High School, Marlow Road, High Wycombe HP11 1TB

If you were entered for the tournament on 4 March, you will automatically be entered for Sunday 29 April. If you cannot make this new date, please email us at info@btkd.co.uk. 

 

Comment

BTKD Tournament 24/9/17 - Results

BTKD Tournament 24/9/17 - Results

BTKD Tournament Results

Well done to all competitors and thank you for taking part! Here are some photos of the medal winners (click below to view photos)

NEXT BTKD TOURNAMENT: SUNDAY 4TH MARCH - ENTER ONLINE HERE

 


We would like to say a huge thank you to all the head referees, umpires and helpers on the day. You all did a fantastic job!

Yellow & Green up to 8yrs


Patterns
1st Oliver Adams - Learn TKD
2nd Jodie Sawyer - Winnersh
3rd Samuel Le Brun - Hemel Hempstead

Individual Sparring Group 1
1st  Oliver Adams - Learn TKD
2nd Gurmanpreet Kaur - Reading Singh Sabha
3rd  Tanvi Rao - Reading Singh Sabha

Individual Sparring Group 2
1st Joel Canton-Odumosu - Aylesbury
2nd Charlotte Craigie - Guildford
3rd Erin O'Regan - Bicester

Individual Sparring Group 3
1st Arjan Singh - Reading Singh Sabha
2nd Thomas Gale - Marlow
3rd Samuel Le Brun - Hemel Hempstead

Breaking
Hand: Harrison Gray - Marlow
Foot: Caitlin Watts - Learn TKD


Yellow & Green 9 - 12 yrs

Patterns
1st Sonny Wood - Learn TKD
2nd  Aidan Cliff - Learn TKD
3rd  Danvir Singh - Reading Singh Sabha

Individual Sparring Boys
1st Sonny Wood - Learn TKD
2nd  Jacob Taylor - Strike TKD Bognor
3rd  Spike Knight - Chalfonts

Individual  Sparring Girls
1st  Amelie Litvin - Chalfonts
2nd  Nidhi Venkatesh - Reading Singh Sabha
3rd Ishana Sivakumar - Reading Singh Sabha

Breaking
Hand: Amelie Litvin - Chalfonts
Foot: Frankie Pullen - Chalfonts


Junior Blue, Red & Black

Patterns
1st Shayne Lagyop - Aylesbury
2nd Louis Wood - Learn TKD
3rd Reuben Gilbert - Learn TKD

Individual Sparring
1st Maulik Tuli - Reading Singh Sabha
2nd Oliver Tompson - Great Missenden
3rd Tia Mattingley - Marlow

Breaking
Foot: Oliver Thompson - Great Missenden
Hand: Jake Smith - Marlow
 


Cadets Yellow & Green

Patterns
1st Malvika Malviya - Reading Singh Sabha
2nd Jack Gannon - Great Missenden
3rd Aaron Litvin - Chalfonts

Individual Sparring Boys
1st Jack Gannon - Great Missenden
2nd Louis Boote - Hemel Hempstead
3rd Lewis Jones - High Wycombe

Individual Sparring Girls
1st Malvika Malviya - Reading Singh Sabha
2nd Abbie Gould - Chalfonts

Breaking Boys
Hand Aaron Litvin - Chalfonts
Foot Jack Gannon - Great Missenden

Breaking Girls
Hand & Foot Malvika Malviya - Reading Singh Sabha


Cadets Blue, Red & Black

Patterns
1st Matilda Crome - Aylesbury
2nd Simranpreet Kaur Rai - Reading Singh Sabha
3rd Shantelle Lagyop - Aylesbury

Individual Sparring Boys Group 1
1st Michael Brooker - Abingdon
2nd Josh Streete - Power TKD
3rd Alex Heane - Linslade UKTKD

Individual Sparring Boys Group 2
1st Gabriel Poves - Hemel Hempstead
2nd James Troughton - Learn TKD
3rd Joseph Jones - Guildford

Individual Sparring Girls
1st Matilda Crome - Aylesbury
2nd Simranpreet Kaur Rai - Reading Singh Sabha
3rd Ellie Nugent - Bracknell

Breaking
Boys Hand Gabriel Poves - Hemel Hempstead
Boys Foot: Josh Streete - Power TKD
Girls Hand Ellie Nugent - Bracknell
Girls Foot Ellie Nugent - Bracknell


Adult Divisions

Mens Patterns
1st Anthony Nash - High Wycombe
2nd Oliver Stark - Marlow
3rd Stefan Caraba - Aylesbury

Ladies Patterns
1st Heather Smith - Maidenhead
2nd Hillary Boxhall - Learn TKD
3rd Kim Sawyer - Winnersh

Individual Sparring Mens White & Yellow
1st Qasim Chaudhary - Bracknell
2nd John Morrisey - Linslade UKTKD
3rd Stefan Caraba - Aylesbury

Individual Sparring Mens Green
1st Oliver Stark - Marlow
2nd Wayne Barker - Maidenhead
3rd Lee McKeever - Maidenhead

Individual Sparring Mens Blue, Red & Black
1st Alex Mindry - Chalfonts
2nd Andrew Baker - Strike TKD Bognor
3rd Robin Boichat - Great Missenden

Individual Sparring Ladies Yellow & Green
1st Hillary Boxall - Learn TKD
2nd Kim Sawyer - Winnersh
3rd Samantha Pavlik - Hemel Hempstead

Breaking
Hand Stefan Caraba - Aylesbury
Hand Heather Smith - Maidenhead
Foot  Alex Mindry - Chalfonts
Foot  Heather Smith - Maidenhead
 


Aylesbury Black Belt Grading Results

Here are few photos of our newly promoted Dan grades at our Aylesbury Academy.
 

From left to right: Thomas Miles 3rd Dan, Jadon McFarlane 1st Dan, Graham Parks Instructor, Kati Crome 3rd Dan, Matilda Crome  3rd Dan